درباره پایگاه

  •  اهل بیت علیهم السلام و معارف ارایه شده توسط آنان، که همان شعایر دین مبین اسلام اند، در لابلای کتب روائی و در اثر جهل و نادانی ناشناخته مانده اند. برای حفظ این مکتب از گزند هجمه مطالب ضاله و مضله، راهی جز حفظ و احیای آثار و شعایر این دین نیست. یکی از مهمترین شعایر این دین، نام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و شعایر فاطمیه است.
  •  در کلمات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، مقام و منزلت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام الله علیها بیان شده است، ولی جز خودشان این مقام را کسی نمی تواند ادراک کند، چرا که فرمود: «براستی او فاطمه نامیده شد چون خلایق از معرفت او منقطع و عاجزند.» از این رو شهادت آن جناب و دفن شبانه و مظلومانه اش، مصیبت عظمایی است که هیچ بیانی نمیتواند عظمت واقعه را آشکار کند؛ عمق فاجعه به حدی است که در افق علمی هیچ عالمی و ادراک هیچ عاقلی نمی آید جز آن کس که در فراق او فرمود: «اما اندوهم همیشگی است و شبهایم همراه بیداری» ،«نفسی علی زفراتها محبوسة یا لیتها خرجت مع الزفرات» سؤال از این مظلومیت، برای پویندگان اسلام، مسیر هدایت و برای جویندگان حقیقت، ارشاد به ولایت علوی و تشیع صادقی است.
  •  عصاره وجود فاطمه زهرا علیها السلام خون سید الشهدا علیه السلام است. اگر حرکت سیدالشهدا علیه السلام شجره طیبه دین اسلام را پا برجا نگه داشت، دفن مظلومانه صدیقه کبری سلام الله علیها به این شجره حیات بخشیده بود، از این رو برافراشتن بیرق عزاداری برای سیدالشهدا علیه السلام اهتزاز پرچم این دین و افراشته ماندن بیرق عزاداری برای صدیقه شهیده علیها السلام جاودانه ماندن آن ولایت و آن تشیع است.
  •  در طول تاریخ اسلام عالمانی جلیل القدر برای زنده نگه داشتن نام و نشان آن حضرت تلاش های مستمری داشتند ولی در دو دهه گذشته فقها و مراجع عظام برای احیای مقام علمی و عملی آن بزرگ بانوی اسلام حرکتی بزرگ را آغاز کردند. تلاش آنان با عنایات ویژه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف که صاحب این ماتم عظمی هستند و همت و جوشش مردانی با غیرت و تعصب، در هر طبقه و پست و مقامی، به اینجا رسید که در روز عاشورای فاطمی مردم، دسته های عزاداری تشکیل می دهند تا شاید تسلیتی به پیشگاه حضرت ولی عصر صاحب الزمان علیه السلام و مرهمی بر قلب جریحه دارش باشد.
     عاشورای فاطمی روز سوم جمادی الثانی است، روزی که سوگواران ایام فاطمیه (از ۱۳جمادی الاول تا ۳جمادی الثانی)، به شکل هیآت عزادار و سیاه پوش بیرق ها را افراشته، در کوچه و خیابان، به نوحه خوانی و مرثیه سرایی می پردازند. این روز از سوی قوای مقننه و مجریه در سال ۱۳۷۸هجری شمسی به عنوان روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (‌سلام الله عليها) تعطيل رسمي (‌عمومي) اعلام شد.
     پایگاه اطلاع رسانی فاطمیه به مناسبت این روز راه اندازی شد تا در راستای اهداف و وظایفش در حد توان خود کمکی به طالبین شعایر فاطمیه کرده باشد. البته این به آن معنا نیست که همه محتوای عرضه شده بر روی این پایگاه، مورد تأیید این مؤسسه میباشد.

اهداف و وظایف این پایگاه

حفظ شعایر فاطمیه، ترویج آن و ارج نهادن به همت و تلاش کسانی که در این عاشورا عاشورایی عمل می کنند.

ادامه مطلب

تولید و معرفی برنامه‏ های مختلف در ترویج فرهنگ عاشورای فاطمی به منظور تبلیغ واطلاع رسانی آموزه ‏ها و شعایر فاطمیه در سطوح مختلف

ادامه مطلب

انتشار كتب، مجلات و جزوات و اطلاعات تولید شده به صورت الکترونیکی یا مکتوب در زمینه ایام فاطمیه

ادامه مطلب

تقويت و ترويج عوامل رشد و توسعه فرهنگِ فاطمیه و تعميم آن در حوزه‏ های علمي و فرهنگ دینی عمومی

ادامه مطلب