اهلبیت علیهم السلام محور وحدت

آبان, ۱۳۹۹ بدون نظر اندیشه

یکی از مهمترین مسائل اسلام، وحدت و الفت بین مسلمین و مؤمنین است که نقش مهم و مؤثری در پیشرفت اهداف اسلام دارد.خداوند متعال برای ایجاد وحدت و الفت بین مؤمنین و مسلمین در قرآن به امر مهم وحدت سفارش فرموده و در آیات متعددی مسلمین را از تفرقه نهی فرموده است.{وَ لا تَکُونُوا کَالَّذینَ تَفَرَّقُوا وَ اخْتَلَفُوا مِنْ بَعْدِ ما جاءَهُمُ الْبَیِّناتُ وَ أُولئِکَ لَهُمْ عَذابٌ عَظیمٌ} (آل عمران/۱۰۵) و همانند کسانی نباشید که پس از آن که نشانههای روشن خدا به آنها رسید پراکنده شده و اختلاف کردند که برای آنان عذاب عظیمی مهیّاست.از آن طرف خداوند متعال عامل وحدت و دوری از تفرقه را حبل الله میداند و میفرماید: {وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمیعًا وَ لا تَفَرَّقُوا} (آل عمران/۱۰۳) و همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و تفرقه نکنید و پراکنده نشوید.

مقصود از «حبل الله»

امام باقر(علیه السلام) در تفسیر این آیه شریفه میفرمایند: «خداوند متعال میدانست که این امت پس از پیامبرشان به زودی متفرق خواهند شد و اختلاف خواهند نمود. پس آنان را از تفرقه نهی نمود. کما این که کسانی را که قبل از ایشان بودند را نیز از تفرقه نهی نموده بود. از این جهت به آنان امر فرمود که بر حول و محور ولایت آل محمد(صلی الله علیه و آله) اجتماع نمایند و متفرق نشوند. (تفسیر قمی، ج ۱، ص ۱۰۸؛ کنز الرقائق، ج ۳، ص ۱۸۶) و در تفسیر عیاشی نیز آمده است که ابی یزید از ابالحسن(علیه السلام) درباره این آیه سؤال کرد حضرت فرمودند: حبل الله (ریسمان محکم الهی) علی بن ابیطالب(علیه السلام) است (تفسیر عیاشی/۱/۱۹۴) امام صادق(علیه السلام) نیز فرمودند: نحن حبل الله، حبل الله ما اهل بیت(علیهم السلام) هستیم. (صواعق المحرقه/۹۰)

دیدگاه اهل تسنن

غالب روایات «حبل الله» را ثقلین تفسیر نموده اند. سیوطی، از علمای اهل سنت از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نقل میکند که: «ترکت فیکم ما لن تضلوا بعدی ان اعتصمتم به کتاب الله و عترتی اهل بیتی»، (جامع الاحادیث، ۴، ۸۲) در بین شما چیزی قرار میدهم که اگر به آن چنگ زنید هرگز گمراه نخواهید شد. کتاب خدا و عترت من که همان اهل بیت من میباشند.حضرت امام خمینی(ره) سرلوحه وصیت نامه سیاسی الهی خویش را حدیث مستند و متواتر ومقبول بین فریقین یعنی «حدیث شریف ثقلین» قرار دارند. و آن را حجت قاطع بر جمیع مسلمانان مذاهب مختلف دانسته و ترک هر یک از قرآن و عترت را ترک دیگری میدانند.بنابراین محور وحدت بین تمامی مسلمانان طبق نقل قرآن کریم و روایات متواتر از قول رسول خدا(صلی الله علیه و آله) قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) میباشد. و تمسک به قرآن به تنهایی نمیتواند ملاک وحدت قرار گیرد، چرا که تبعیت نکردن از عترت که مفسر، مترجم و مبیّن قرآن هستند در حقیقت منجر به ترک قرآن خواهد شد.

برچسب ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *