دانستنی های جهان پس از مرگ (۴)

فروردین, ۱۳۹۹ بدون نظر کوتاه و خواندنی

مشاهدات انسان محتضر

{آنچه گذشت: پنج چيز را به عنوان مشاهدات محتضر از روايات می توان استخراج کرد…}

۳- دیدن معصومين علیهم‌السلام:
روايات فراوانی در اين زمينه داريم که چهارده معصوم هنگام مرگ بر بالین شخص محتضر حاضر می شوند و این اختصاص به افراد مؤمن ندارد. از روایات استفاده می شود که بر بالین غیر مؤمن و منافق و کافر هم حاضر می شوند.
شخص مومنی که دوستدار اهلبیت علهیم السلام است، وقتی چهره‌ی زيبای آنها را می بيند دل گرم می شود و قوت قلب می گیرد و از دنيا دل می کند و راحت جان می دهد.
از طرف ديگر شخصی که اهلبیت علهیم السلام را قبول نداشت و در مسير دشمنی و بغض آنها قدم بر می داشته وقتی آنها را می بيند، شرمندگی عجيبی بر او وارد می شود و غمی بر غم های او افزوده می شود که من چه کسانی را که اينجا همه کاره هستند از دست داده ام.

زمانی که ملک الموت برای قبض روح مومنی می آيد، محتضر از شدت ترس ناله ای سر می دهد؛ ملک الموت می گويد: «ای ولی و دوست خدا، ناله نکن من از پدر برای تو مهربان تر هستم؛ چشم خود را باز کن و نگاه کن.»
مومن نگاه می کند و در آن حال رسول خدا و اميرالمومنين، حضرت زهرا، امام حسن و امام حسين و فرزندان آنها، يعنی همه‌ی معصومين علیهم صلوات الله را می بيند. به او گفته می شود: «اينان رفيقان و هم نشينان تو در بهشت هستند؛ ای کسی که به خدا و پیامبر ایمان آوردی و از اهلبيت اطاعت کردی، به سمت خدا بيا که پاداش و نعمت ابدی در انتظار توست!»
در اين حال هيچ چيز برای او محبوب تر از اين نيست که روح او از بدن جدا گردد و به اين بزرگواران ملحق شود.

برچسب ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *