دانستنی های جهان پس از مرگ (۵)

فروردین, ۱۳۹۹ بدون نظر کوتاه و خواندنی

مشاهدات انسان در حالت احتضار

{آنچه گذشت: پنج چيز را به عنوان مشاهدات محتضر از روايات می توان استخراج کرد…}

۴- دیدن شیطان:
از مسائل مهم به هنگام مرگ تلاش شیطان برای از بین بردن ایمان است. شیطان قسم یاد کرده است که همه‌ی انسان ها جز مخلصین را بفریبد (سوره ص، آیه ۸۲-۸۳) و برای عملی ساختن هدف شوم خود تا آخرین لحظه از پای نمی نشیند.
یکی از جاهایی که امید دارد که بتواند انسان را گمراه کند، در حال احتضار است که به سراغ محتضر می رود و می کوشد تا او را بفریبد و دین و ایمانش را بگیرد به طوری که نتواند شهادتین را بر زبان جاری سازد و بی ایمان از دنیا برود.
امام صادق علیه السلام می فرمایند: «مرگ کسی فرا نمی رسد مگر اینکه شیطان اعوانش را مأمور کند که شخص محتضر را به کفر در آورند و او را در دینش به شک اندازند تا روح از بدنش خارج شود؛ ولی اگر شخص محتضر از مؤمنان حقیقی باشد، شیطان بر این کار قادر نیست. لذا هنگامی که نزد محتضر حضور می یابید، شهادت به یگانگی خدا و رسالت پیامبر صلی الله علیه و آله را به او تلقین کنند تا روح از بدنش مفارقت کند.[۱]»
بنابراین هنگام جان دادن محتضر، شیطان و یارانش او را احاطه می کنند تا او را بفریبند و اینجاست که حسن عاقبت و سوء عاقبت مطرح می شود. ممکن است کسی عمری به صورت عادت نماز بخواند و روزه بگیرد، ولی به دلیل پایدار نشدن ایمان در قلب او و دلبستگی به دنیا همان گونه که در دنیا همواره به دنبال شیطان می دویده، در لحظه‌ی آخر نیز فریب شیطان را بخورد و بی ایمان از دنیا برود.
پس تنها راه خلاصی از فریب او تسلط بر دلایل ایمان و اصول عقاید با ادله‌ی قطعی و صفای خاطر و حفظ کردن آنهاست.
هم چنین خواندن «دعای عدیله‌» که در مفاتیح الجنان آمده و قرائت «سوره صافات» بسیاری از وسوسه های شیطان را دفع می کند.

 

۱. بحارالانوار، ج۶، ص۱۹۵

برچسب ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *