راز و نیاز (۱۵)

اردیبهشت, ۱۴۰۰ بدون نظر کوتاه و خواندنی

دعای روز پانزدهم

خداوندا!
در این روز به من بندگی خشوع کنندگان و فروتنان روزی کن
و سینه ام را به توبه و بازگشتی چون توبه آنان که به تو اطمینان دارند، گشاده ساز
به ایمنی‌ات، ای مایه ایمنی و آرامش ترسندگان!

▫️همه مخلوقات بندگان خدا هستند، لیکن برخی از انسانها به خاطر غلبه قوای نفسانی بر عقل و ایمانشان وظیفه بندگی را به فراموشی می سپارند و برخی دیگر در مسیر عبودیت حضرت حق گام بر می‌دارند؛ و این از فضل الهی بر انسان است که او را برای انتخاب راه آزاد گذاشته تا خود نیک و بد را دریابد و بدان راه که برمی‌گزیند قدم نهد.
▫️هر قدر بندگی انسان در برابر خدا بیشتر باشد، خشوع و فروتنی او در مقابل حق بیشتر است و میزان بندگی هرکس به اندازه میزان خشوع او در برابر ایزد یکتا ست.
▫️این بندگی موجب عزت است و از این روست که در دعای امروز چنین نوع بندگی را از خداوند مسئلت می کنیم.
▫️حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام که امروز خانه امیرمومنان علیه السلام و فاطمه علیها السلام را به قدوم خویش روشن کرده است، می فرماید: «هرکس می‌خواهد عزتی بدون عشیره و قبیله به دست آورد و ثروتی بدون مال دنیا داشته باشد و بدون سلطنت هیبتی برای خود کسب کند، پس بر اوست که از ذلت نافرمانی خدا به عزت و اطاعت او در آید.»
▫️یادمان باشد که عزت بندگان تنها در ذلت آنها در پیشگاه خداوند است. اگر کسی در برابر خداوند به خاک مذلت نیازمندی و می‌افتد، باید بداند که برای گذران امور پست و دنیوی خویش مجبور خواهد شد تا دست مذلت و خواری در برابر مخلوقات او دراز کند.
▫️در این حالت است که یا باید منت فراوان آنها را بر دوش کشد و یا باید به شرایطی که آنها می‌خواهند، گردن نهد و بیش از گذشته خود را در برابر ایشان به خاری کشد و یا اینکه پس از به حراج گذاردن آبروی خویش باز هم به آنچه می‌خواهد دست نمی یابد.
▫️اما خارج شدن در برابر آستان خداوندی به انسان استغنا می بخشد. اگر به خواسته‌اش برسد، هرگز دچار منت نمی‌شود و اگر به خواسته اش نرسد، دچار شکست و بی آبرویی در میان خلق نشده است.

برچسب ها